Pióra - budowa i rodzaje 0
Od 2009r. zajmujemy się sprzedażą piór ptasich. Śmiało można powiedzieć, że jesteśmy najlepiej zaopatrzonym w pióra sklepem w Polsce. Sprzedajemy pióra kaczki, gęsi, bażanta, indyka, pawia, strusia, koguta i in. W obrębie danej kategorii występuje podział na gatunki ptaków oraz rodzaje piór.


W wielu przypadkach stosujemy uproszczenia w katalogowaniu i nazewnictwie piór, gdyż - jak się przekonaliśmy - zbyt szczegółowe katalogowanie wielu klientom bardziej przeszkadza niż pomaga.
Nie każdy klient musi być ornitologiem. I z reguły nie jest ;)

Usystematyzujmy zatem podstawowe informacje nt. piór.
Zacznijmy od tego czym jest pióro.

PIÓRO jest to nabłonkowy twór pokrywający ciało ptaka. Obecnie w przyrodzie jedynie ptaki mają zdolność wytwarzania piór.
Jako twór naturalny pióra nie zachowują swojej jednorodności. Oznacza to, że każde pióro jest inne. Pióra - w obrębie jednego rodzaju - mogą różnić się między sobą rozmiarami, kształtem i ubarwieniem (ostatnia uwaga dotyczy zwłaszcza piór naturalnych, nie-barwionych).

Budowa pióra


W zależności od tego w jakim miejscu ciała ptaka pióro wyrasta, pełni różną funkcję a co za tym idzie - ma odmienną budowę.
W naszym sklepie można nabyć pióra: puchowe, pokrywowe, szyjne, piersiowe, siodłowe, z nasady ogona, ogonowe, ramieniowe, lotki i sterówki. A także czasami tzw. czub.

Lotki - tak nazywamy w uproszczeniu pióra ze skrzydła ptaka. Zwykle nie wprowadzamy rozróżnień na lotki I-rzędowe, II-rzędowe czy III-rzędowe.


Grupy piór na skrzydle ptaków

 1) lotki pierwszego rzędu, 2) pokrywy pierwszego rzędu, 3) skrzydełko, 4) lotki drugiego rzędu, 5) pokrywy duże drugiego rzędu, 6) pokrywy średnie drugiego rzędu, 7) pokrywy małe drugiego rzędu, 8) lotki trzeciego rzędu, 9) barkówki
Skrzydło może być prawe lub lewe, i choć poszczególne grupy piór są identyczne z obu skrzydeł to same pióra różnią się od siebie tym. że jedne są lewoskrętne a drugie prawoskrętne.
Za zwyczaj nie ma to znaczenia dla kupującego. Jednak są przypadki, że ta cecha staje się istotna.
Niestety, większość naszych dostawców nie daje możliwości wyboru ani zamawiania piór lewych bądź prawych.
Zdarza się, że przy piórach selekcjonowanych jest rozróżnienie na prawe i lewe; i zawsze jest to wyraźnie zaznaczone w opisie produktu.

Lotkami w uproszczeniu nazywamy także sterówki - są to pióra z ogona ptaka. Najczęściej charakteryzują się tym, że potrafią osiągać imponujące długości, w niektórych przypadkach nawet do 110 cm. Są zwykle pięknie umaszczone z ciekawym rysunkiem lub imponującymi kolorami.
Przypisy:
zdjęcia zaczerpnięte z Wikipedia.org oraz serwisu ekologia.pl

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl